29840550
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Železnobrodsko: Ze Železného Brodu přes Vazovec na Frýdštejn

Český ráj

Nepříliš náročný výlet má délku 34 km. Ze Železného Brodu vede trasa do Besedic, dále na okraj Turnova k výletní restauraci Zrcadlová koza, odtud pak na Frýdštejn, Malou Skálu a zpět do Železného Brodu.

ŽELEZNÝ BROD – Koberovy (4 km) Besedice (5,5 km) Zbirohy (7 km) – Betlémský mlýn (11 km) – odboč na (11,5 km) Zrcadlová koza (13 km) – náhon Jizery (14 km) Dolánky (14,5 km) Bartošova pec (17 km) –okraj Voděrady (19,5 km) –Voděrady (20 km) – Frýdštejn, obec (20,5 km) Frýdštejn, hrad (21 km) – Frýdštejn, obec (21,5 km) Malá Skála (25 km) – Prosíčka (28 km) ŽELEZNÝ BROD (34 km).

ŽELEZNÝ BROD – město založeno ve 12. stol. při brodu u někdejších zemských stezek. V okolí se od 14. stol. těžila železná ruda a břidlice, v 19. stol. vyniklo sklářství a rozvinula se textilní výroba. V r. 1920 vznikla sklářská škola, Železný Brod se stal nejen městem starých památek, ale také městem skla a skleněné bižuterie, což ho proslavilo po celém světě (exkurze do sklářských dílen, o prázdninách prohlídky sklářské školy). Z památek: kostel svatého Jakuba Většího, upravený ve 2. pol. 18. stol. (kdy byla vedle něj postavena dřevěná zvonice), kašna se sochou Panny Marie Immaculaty na náměstí, kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti, staré roubené domy převážně v oblasti Trávníky (VPR, naučná stezka – prohlídky s průvodcem). Nejcennějším roubeným objektem je

Běliště, sloužící národopisné expozici Městského muzea. To sídlí na náměstí v budově, vzniklé r. 1936 zapojením neporušeného průčelí roubeného Klemencovska do moderní budovy spořitelny. Je zde umístěna také sklářská expozice a unikátní galerie světoznámých sklářských výtvarníků J. Brychtové a S. Libenského. V budově Městského úřadu je Galerie V. Rady. Na Jizeře pod městem je nová vodní elektrárna o výkonu 1MW (Stavba roku 2010). Koupaliště.

BESEDICE – nad obcí vrch Sokol, na jehož úbočích jsou skalní oblasti s nejpestřejším reliéfem v regionu. Vyznačený okruh (pouze pro pěší!) i naučná stezka vedou romantickými skalními bludišti Kalich a Chléviště. Okruh dlouhý 4,5 km zahrnuje i sedm vyhlídek. Parkoviště, občerstvení.

ZBIROHY – hrad asi z doby Václava IV. stával ve strmém terénu, umožňujícím účinnou obranu. Pobořen v r. 1442. Dochovaly se zbytky zdiva obytných místností ve vnitřním hradu, sklepení a základy obranné věže, zbytek bašty a cisterna na vodu.

ZRCADLOVÁ KOZA – tradiční výletní restaurace, založená r. 1890, oblíbená zastávka turistů, cyklistů a vodáků. Obnovené odpočinkové místo.

DOLÁNKY – část Turnova na S okraji města v údolí řeky Jizery, při soutoku s Vazoveckým potokem. Možnost koupání v Jizeře. V letní sezóně občerstvení, parkoviště, půjčovna lodí. Dlaskův statek – bývalá svobodnická usedlost a rychta, postavena r. 1716, je typickou ukázkou pojizerského domu. V objektu jsou stálé expozice a výstavy Muzea Českého ráje, vztahující se k venkovskému bydlení a k zemědělskému nářadí. Možnosti pro in-line bruslení.

BARTOŠOVA PEC – pseudokrasová vývěrová jeskyně v údolí Vazoveckého potoka, je to 30 m dlouhá puklinová chodba, zaplavená vodou. Z jejího ústí vyvěrá 15–20 l/s vody. Křídové horniny jsou napájeny z nedalekého ponoru Ondříkovického propadání. Před vývěrem stávala Bartošova sklářská huť a opodál mlýn, pozdější brusírna skla. Nyní rekreační objekt.

FRÝDŠTEJN – zřícenina skalního hradu na pískovcovém ostrohu. Dominantou je okrouhlá věž. Byl založen v první polovině 14. století. Pohádková kulisa středověkého sídla posloužila filmařům, kteří zde natáčeli několik pohádek pro děti.

MALÁ SKÁLA – „perla Českého ráje“, možnost koupání v řece, půjčovny lodí, lanové parky, výběr občerstvení i ubytování, parkoviště, vlak, bus. V obci je řada ukázek lidové architektury – statků pojizerského typu. Nejznámější je Boučkův statek – roubená patrová budova se sedlovou střechou se zachovanými původními klasicistními prvky a vysokou členitou lomenicí s letopočtem 1813. V něm umístěna stálá expozice o historii Maloskalska a galerie výtvarných děl. V přízemí je stylová hospoda. Je zde také Sezónní IC.

Nad obcí úzký skalní hřeben Vranov, kde kdysi stával strážní hrad. Opuštěn koncem 15. stol. V r. 1802 koupil maloskalské panství se zbytky hradu podnikatel Fr. Z. Römisch, na místě někdejší kaple vybudoval neogotický letohrádek a ve zbytcích hradu dal umístit množství náhrobků, pomníků, nápisů, kamenných uren a letopočtů připomínajících bájné i historické osobnosti a události. Upravenému areálu hradu se začalo říkat Pantheon. Hrad s Pantheonem chátraly, po r. 1945 přešly do majetku státu.

Související články

Podzimní Frýdštejn
Podzimní Frýdštejn
Dlaskův statek
Vranov   Pantheon
Beliste Zelezny Brod
Bartošova pec
Železný Brod
Kostelik na Pousti, Zelezny Brod
Besedické skály
Frýdštejn, Martin Moucha, autor: Martin Moucha
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu