27244759
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Semilsko: Ze Semil na Kozákov

Český ráj

Náročnější výlet má délku 35 km. Okruh vede ze Semil do Železného Brodu na Kozákov a zpět do Semil.

SEMILY Podbozkov (8,5 km) Podspálov (13 km) Železný Brod (16 km) – Koberovy (19 km) Smrčí (23 km) – Nad Záhořím (24 km) Kozákov (27 km) – Bačov (29 km) SEMILY (35 km)

Možnost zkrácení: vlakem z Podspálova

SEMILY – prošly obdobími rozvoje zemědělství, obchodu, řemesel, drobné výroby a posléze průmyslu využívajícího síly řeky. Rozvíjely se mlýny, výroba příze a plátna, tisk látek a od r. 1515 také pivovar. Město bylo v minulosti z větší částí dřevěné, ale protože je postihlo několik ničivých požárů, z historické zástavby se mnoho nezachovalo. K zajímavostem ve městě patří zejména Mariánský sloup, novorománský kostel sv. Petra a Pavla z počátku 20. stol. (s vyhlídkovým ochozem), nová budova Městského úřadu vzniklá přestavbou továrny (Stavba roku 2006), Muzeum a Pojizerská galerie, kostel sv. Jana Křtitele na Koštofranku a roubené chalupy v Jílovecké ulici (v jedné z těchto chalup je expozice pilníkářství).

PODBOZKOV – z křižovatky silnic je možno odbočit do Bozkova (2,5 km) a k Bozkovským dolomitovým jeskyním (+ 0,8 km).

BOZKOV – je poprvé zmiňován v r. 1356, kdy Havel Húba z Lemberka daroval klášteru v Hradišti nad Jiz. kus lesa, ve kterém mniši založili Farnost u Panny Marie v Bozkově. Obec kolem farnosti patřila koncem 14. stol. k návarovskému panství Valdštejnů. Rohanové získali Bozkov r. 1824. Kostel Navštívení Panny Marie se 49 m vysokou vyhlídkovou věží a vzácnou gotickou plastikou madony, nazývanou Královnou hor, je z vnějšku střízlivý, uvnitř bohatě zdobený. Starobylá restaurace Dřevěnka z roku 1751. Sezonní IC.

BOZKOVSKÉ DOLOMITOVÉ JESKYNĚ – patří k nejnavštěvovanějším přírodním zajímavostem regionu. Největší známý jeskynní systém v severovýchodních Čechách je charakteristický hojným výskytem křemenných lavic, říms a lišt. Vodní plochy tvořené jezírky s průzračně modrozelenou vodou, největší podzemní jezero v Čechách. V r. 1999 byly jeskyně vyhlášeny národní přírodní památkou.

PODSPÁLOV – soutok Jizery s Kamenicí. V r. 1921–1926 zde byla vybudována vodní elektrárna, do níž je přiváděna voda z Jizery štolou a zděným kanálem. V r. 1998 prošla elektrárna citlivou rekonstrukcí, slouží dál svému účelu, navíc je cenná i architektonicky. Od května r. 2009 je přístupná veřejnosti. Začátek Riegrovy a Palackého stezky (pouze pro pěší!).

ŽELEZNÝ BROD – město bylo založeno ve 12. stol. u někdejších zemských stezek při brodu přes řeku. V okolí se od 14. stol. těžila železná ruda a břidlice, v 19. stol. vyniklo sklářství a rozvinula se textilní výroba. V r. 1920 vznikla sklářská škola, Železný Brod se stal nejen městem starých památek, ale také městem skla a skleněné bižuterie, což ho proslavilo po celém světě (exkurze do sklářských dílen). Z památek: kostel svatého Jakuba Většího, upravený ve 2. pol. 18. stol. (kdy byla vedle něj postavena i dřevěná zvonice), kašna se sochou Panny Marie Immaculaty na náměstí, kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti, staré roubené domy převážně v oblasti Trávníky. Nejcennější roubený objekt je Běliště, které slouží národopisné expozici Městského muzea. To sídlí na náměstí v budově, vzniklé r. 1936 zapojením neporušeného průčelí roubeného Klemencovska do moderní budovy spořitelny. Je zde umístěna také sklářská expozice a unikátní galerie světoznámých sklářských výtvarníků J. Brychtové a S. Libenského. V budově Městského úřadu je Galerie V. Rady.

SMRČÍ – galerie se stálou expozicí výtvarných děl profesora Miroslava Hrachy (v budově OÚ). Pod osadou se nacházejí velké čedičové lomy.

KOZÁKOV – nejvyšší bod celého regionu (744 m n. m.), „strážná hora Českého ráje“, rozhledna a turistická chata. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se otevírá kruhový pohled od Českého středohoří až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Geologicky jedinečná oblast. Středisko paraglidingu, v zimě je zde k dispozici lyžařský vlek.

Související články

Kostel sv. Jana Křtitele, Semily
Kostel sv. Jana Křtitele, Semily
Vodní elektrárna Spálov
Semilsko
Kozákov
Riegrovo namesti Semily
Semily
Železný Brod 01a
Bozkovské dolomitové jeskyně
8 Kostel v Bozkově
turistický autobus, Kozákov
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu