30606301
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Okolí Rovenska pod Troskami: Trosky, Kost i Podtrosecká údolí

Český ráj

Pestrý výlet členitou krajinou má délku 42 km. Okruh vede z Rovenska do Troskovic, na Kost, dále na Hrubou Skálu a zpět do Rovenska.

ROVENSKO P. TR. – Ktová, Na Pyrámu (2,2 km) (2,5 km) – (4 km) Troskovice (6 km) Dolní mlýn (9 km) – Podhůra (10,5 km) – Stéblovice (11 km) – Nepřívěc (14 km) – křižovatka Vesec (15 km) Semtínská lípa, torzo (15,5 km) hrad Kost (17 km) – křižovatka Pomníky (18 km) – Dobšice, Libošovice (24 km) – Pleskotský mlýn (26,5 km) Věžák (28 km) – Věžické rozc. (30 km) Hrubá Skála, obec (33 km) – Na Prašivci (35 km) – Rokytnice (35,5 km) – Doubravice (36 km) Radvánovice (37 km) – Štěpánovice (40 km) ROVENSKO P. TR. (42 km)

ROVENSKO POD TROSKAMI – městečko s nejpozoruhodnější památkou – dřevěnou zvonicí se zvony obrácenými srdcem vzhůru u kostela sv. Václava a novorenesanční radnicí na náměstí. Cenné jsou i roubené chaloupky, v parku busta Svatopluka Čecha od B. Suchardy, Borecké skály nad městem s nádhernou vyhlídkou na zříceninu hradu Trosky. Městské muzeum, výstava panenek, sezonní i.

TROSKOVICE – hlavní pozoruhodností obce je zřícenina hradu Trosky, postaveného koncem 14. stol. na dvou vypreparovaných věžích čedičového suku. Nádherný kruhový rozhled na Český ráj. V obci je zajímavé Muzeum panenek a medvídků. Poblíž je skalní město Apolena (nepřístupné).

DOLNÍ MLÝN – u Dolského rybníka, nejvyššího z osmi rybníků Podtroseckých údolí, se stýkají čtyři údolí. Před r. 1870 zde stával mlýn, pozdější pila a ještě později vyhledávaný Vyskočilův hostinec.

VESEC – vesnická památková rezervace s ojediněle zachovanou českou okrouhlicí – souborem 18 staveb různých typů, usedlostí, povětšinou soboteckého typu pojizerského roubeného domu.

SEMTÍNSKÁ LÍPA – bývala významným orientačním bodem. V r. 1728 byly na vyvýšeném místě vysazeny dvě lípy malolisté. Jednu vyvrátil vichr v r. 1858, druhá přišla prudkým vichrem o část koruny v r. 1989 a o několik let později ji vichřice zlomila. Její kmen měl obvod 6,90 m, dnes ji připomíná originální památník.

KOST – jeden z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách. Přes mnohé přestavby se zachovala původní silueta s hranolovou Bílou věží a menší válcovou věží. Součástí areálu je původní hradní palác a později vystavěný renesanční Bíbrštejnský a Lobkovický palác.

POMNÍKY – na vyvýšenině vedle křižovatky společný pomník rakouským i pruským důstojníkům, padlým zde v r. 1866.

VĚŽÁK – rybník (6 ha) s ojedinělým břehem, kde skalní věže vystupují přímo z hladiny a zrcadlí se v něm. Často inspirovaly filmaře k natáčení pohádek i romantických scén. Součást rezervace Podtrosecká údolí, výjimečného biotopu pro množství rostlin a živočichů. Sezonní i.

HRUBÁ SKÁLA – zámek, původně hrad ze 14. stol. na mohutných pískovcových skalách. V 16. stol. přestavěn na renesanční zámek a později barokně upravován. Romantickou podobu získal novogotickou přestavbou v polovině 19. stol. za pánů z Aehrenthalu. Dnes je v zámku hotel a restaurace. Přístupné je nádvoří a vyhlídková věž. Na prostranství před zámkem je pseudogotický kostel sv. Josefa z r. 1812. Přístup do Hruboskalska – jednoho z nejznámějších skalních měst, charakteristického impozantními věžemi a strmými kaňony.

RADVÁNOVICE – část obce Karlovice s navštěvovaným Přírodním dětským areálem Šťastná země a naučnou stezkou Prožitkový geopark Český ráj.

Související články

Hrad Trosky
Hrad Trosky
kostel sv  Václava Rovensko
zvony v Rovensku pod Troskami
Vidlák
zámek Hrubá Skála
Věžický rybník
Hrad Kost
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu