30173063
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Jičínsko: K zámku, hradu i ke zřícenině

Český ráj

Ostružno, 506 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Delší výlet bez větších stoupání – 44 km. Z Jičína vede do Sobotky, na hrad Kost, odtud k Prachovským skalám a zpět do Jičína.

JIČÍN Ostružno (5,5 km) Samšina (13 km) Sobotka (18 km ) Osek (19,5 km) Semtínská lípa, torzo (23 km) – odbočka na hrad Kost (23,5 km) Libošovice (26 km) Mladějov (32 km) Pařez (36 km) Prachov (40 km) JIČÍN (44 km)

JIČÍN – byl budován kolem pravidelného obdélníkového náměstí se šachovnicovou sítí ulic, největší rozmach zažil za vlády Albrechta z Valdštejna, který z něj učinil centrum svého panství. Město si zachovalo historický ráz a je součástí ojedinělé barokní krajinné kompozice. Historické centrum tvoří náměstí lemované podloubím. Jičín je městskou památkovou rezervací, najdeme zde řadu památek, především barokní zámek (dnes muzeum), propojený schodištěm s kostelem sv. Jakuba Většího. Dominantu tvoří vyhlídkové místo Valdická brána, na opačné straně náměstí stojí kostel sv. Ignáce v těsné blízkosti další valdštejnské památky – jezuitské koleje. Ze židovských památek je třeba jmenovat rekonstruovanou synagogu a židovský hřbitov.

Součástí zmíněné krajinné kompozice je Valdštejnská lodžie s parkem Libosadem. Na S okraji města je vrch Čeřovka s rozhlednou Milohlídka. U rybníka Kníže je moderní koupaliště. Malí návštěvníci mají město Jičín spojeno s postavou loupežníka Rumcajse. Navštívit lze i jeho ševcovnu či expozici Rumcajsův svět Radka Pilaře.

OSTRUŽNO – zde a v širším okolí realizoval hrabě Fr. Jos. Schlik ve druhé polovině 17. stol. koncept komponované krajiny, dnes nazvané Mariánská zahrada. Kostel Povýšení sv. Kříže v Ostružně je jeho součástí. Je to jedna z nevýznamnějších staveb pozdního baroka v regionu. Před kostelem jsou sochy sv. Mikuláše a sv. Anselma. Ostruženské rybníky (přírodní památka) jsou jak zajímavou hnízdní lokalitou, tak i významnou tahovou zastávkou mnoha ptačích druhů.

SAMŠINA – barokní kostel sv. Václava z konce 18. stol. a dřevěná zvonice – kopie stavby ze 16. století.

SOBOTKA – město s výraznou historií a kulturní tradicí, městská památková zóna, lidová architektura (Šolcův statek, Gansův dům atd.), klasicistní i funkcionalistická architektura, urbanisticky hodnotné náměstí (s rodným domem a Muzeem Fráni Šrámka), chrám sv. Maří Magdaleny a také hřbitov s hroby významných rodáků – básníků Fráni Šrámka a Václava Šolce. Nad hřbitovem v lesoparku se tyčí lovecký zámek Humprecht ze 17. století, pod ním je městské koupaliště.

OSEK – velmi stará obec má zajímavý kostel a dřevěnou šestibokou zvonici z r. 1601 s pozoruhodnou konstrukcí.

SEMTÍNSKÁ LÍPA – dříve významný orientační bod. V r. 1728 byly na vyvýšeném místě vysazeny dvě lípy malolisté, první vyvrátil vichr v r. 1858, druhá přišla o část koruny v r. 1989 a o několik let později ji vichřice zlomila. Její kmen měl obvod 6,90 m. Dnes ji připomíná originální památník.

LIBOŠOVICE – nejprve součást kosteckého panství, pak několik desetiletí vladycké sídlo, koncem 15. stol. patřily znovu ke hradu Kost. Kostel pozdně gotický, v r. 1874 prodloužen a přistavěna věž. Socha sv. Prokopa a Bílkův pomník Jana Husa.

MLADĚJOV – klasicistní zámek z roku 1769, novobarokně upraven r. 1913, kostel sv. Jiljí ze 14. stol., socha sv. Linharta z poloviny 18. století a zvonice z r. 1793.

PAŘEZ – zřícenina skalního hradu, nazvaného podle tvaru skály. Na jejím povrchu dodnes viditelné stopy obvodových hradeb a základy čtyřhranné věže. Volný přístup.

PRACHOV – obec, jejímž rodinným stříbrem jsou Prachovské skály – jedno z nejznámějších skalních měst a jedna z nejstarších přírodních rezervací v České republice. R. 1866 se v blízkosti odehrála jedna z bitev prusko-rakouské války. V Prachově je i Muzeum přírody Českého ráje.

Související články

Cyklistky ve Vesci u Sobotky, autor: Archiv Sdružení Český ráj
Cyklistky ve Vesci u Sobotky, autor: Archiv Sdružení Český ráj
Valdštejnovo náměstí v Jičíně, autor: Milan Drahoňovský
Rumcajsova ševcovna v Jičíně
Jičín - Valdštejnská lodžie a park Libosad, autor: archiv KHK
Kostel Povýšení sv. kříže, Ostružno, autor: Bohdan Dvořák
Náměstí v Sobotce, autor: Milan Drahoňovský
Kostel sv. Máří Magdaleny, Sobotka, autor: Milan Drahoňovský
Šolcův statek v Sobotce, autor: Milan Drahoňovský
Lidové stavby v Sobotce, autor: Milan Drahoňovský
Kolem zámku Humprecht, autor: Milan Drahoňovský
Humprecht
Zámek Humprecht, autor: Ondřej Littera
Kostel s šestibokou zvonicí v Oseku, autor: archiv KHK
Vesec u Sobotky, autor: Milan Drahoňovský
Památková rezervace Vesec u Sobotky, autor: Milan Drahoňovský
Hrad Kost, autor: Milan Drahoňovský
Hrad Kost, autor: Gerald Blondy
Hrad Kost, autor: Michal Dědič
Zřícenina hradu Pařez, autor: Matěj Baťha
Zřícenina hradu Trosky, autor: Milan Drahoňovský
Prachovské skály, autor: Milan Drahoňovský
Ostružno
Osek
Jičín
Prachovské skály
Jičín (2)
Humprecht
Hrad Kost
Hrad Kost (2)
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu