28632326
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Jizerské hory

nám. Dr. E. Beneše 22
Liberec, 460 01

Telefon:+420 485 101 523
Fax:+420 485 104 181
E-mail:info@saldovo-divadlo.cz
Web:www.saldovo-divadlo.cz
www.evstupenka.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Historie divadelní budovy dnešního Divadla F. X. Šaldy se začala psát krátce poté, co Soukenické divadlo v roce 1879 ze záhadných příčin vyhořelo.

V září roku 1881 byly položeny základy nového divadla a již 29. září 1883 bylo Městské divadlo slavnostně otevřeno. Budova byla postavena v novorenesančním slohu. Má výhodnou polohu ve středu města a svými proporcemi zapadá mezi okolní stavby. Čelní frontu zdůrazňuje bohatá štuková výzdoba, která je lemována řadou soch s alegorickým významem. V ose vchodu jsou umístěna 2 hlavní sousoší: vpravo sedící postava Umění drží v ruce pochodeň, vlevo sedící bůh Apollo je obklopen postavami geniů na delfínech. Dále vpravo jsou stojící sochy múz a bohyň: Erato - múza milostné písně, Terpsichore - múza tance a Fortuna - bohyně šťastného řízení. Vlevo na vrcholu průčelí stojí socha Melpomene - múzy truchlohry, dále Thálie s maskou - múza komedie a bohyně Flora s květy. Všechny tyto pískovcové skulptury vytesal podle návrhů vídeňského sochaře Bendela kameník Reinhold Völke, rovněž z Vídně.

V současné době v divadle působí 3 soubory - opera, balet a činohra.

Rok 2013 bude z pohledu divadla F. X. Šaldy významný a současně i velmi pestrý. Divadlo oslaví 130 let od svého slavnostního otevření. Všechny tři soubory v této souvislosti připravují speciální projekty. Soubor činohry se rozhodl uvést při této příležitosti inscenaci inspirovanou životem a dílem F. X. Šaldy. Operní soubor připravuje velkou operu Kateřina z Redernu, pro kterou skládá hudbu renomovaná skladatelka Sylvie Bodorová, s níž divadlo při tvorbě spojilo své síly. Ta bude vznikat přímo pro liberecké divadlo, které ji nabídne ve světové premiéře. Balet nastuduje představení o autorovi liberecké opony - Gustav Klimt. Celkem na diváky v roce 2013 čeká šestnáct premiér.

Rezervace vstupenek:
www.evstupenka.cz popř. přímo na pokladně Šladova divadla (pokladna@saldovo-divadlo.cz).

Vyzvednutí vstupenek:
Na pokladně Šaldova divadla a dalších místech prodejní sítě e-vstupenka.

Svatby a romantické pobyty - nabídka

Stylové zakončení výletu po Liberci může být právě návštěva divadla F.X.Šaldy.

Divadlo F. X. Šaldy, autor: Libor Sváček

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, restaurace, WC

Divadlo F. X. Šaldy, autor: Libor Sváček
Divadlo F. X. Šaldy, autor: Region Liberec, autor: AZ fotky
Divadlo F. X. Šaldy, autor: Divadlo F. X. Šaldy
Divadlo F. X. Šaldy, autor: Divadlo F. X. Šaldy
Divadlo F. X. Šaldy, autor: Divadlo F. X. Šaldy
Divadlo F. X. Šaldy, autor: Divadlo F. X. Šaldy
Divadlo F. X. Šaldy, autor: Divadlo F. X. Šaldy
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu