29239135
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Chrám Navštívení Panny Marie, Hejnice

Jizerské hory

Klášterní 1
Hejnice, 463 62

Telefon:+420 482 360 211
Fax:+420 482 360 299
E-mail:mcdo@mcdo.cz
Web:www.mcdo.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Hejnický chrám je významnou církevní památkou a známým poutním místem.

Podle místní legendy žil v blízké vesničce Lužec, dnes část Raspenavy, chudý řemeslník, sítař a řešetář, se svou nemocnou ženou a dítětem. Jednoho dne roku 1211 hledal v hejnickém lese dřevo na práci a pod třemi lípami na břehu říčky Smědé usnul.  Ve snu spatřil lípu zalitou září, na větvích seděli andělé. Jeden z nich  mu řekl: "Jsi na zázračném místě, na kterém se zalíbilo Otci. Jdi domů a vrať se s obrázkem Matky Boží, aby každý, kdo v budoucnu půjde kolem, se mohl zastavit a mít účast na milosti. Tobě se pak za odměnu uzdraví žena i dítě." 

Řemeslník, který nabyl přesvědčení, že nešlo o pouhý sen, zakoupil při nejbližší návštěvě Žitavy dřevěnou sošku Panny Marie, položil ji s úctou a bázní do dutiny staré lípy, pomodli se před ní a prosil Boha o pomoc. Potom přivezl svoji ženu a dítě a společně prosili matku Boží o přímluvu u Boha. A podle legendy se jeho žena i dítě skutečně uzdravily.

Když věhlas Hejnic jako poutního místa stále rostl a počet poutníků nadále vzrůstal, byl koncem 17. století ke kostelu přistavěn ještě františkánský klášter, který byl po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2001 otevřen jako Mezinárodní centrum duchovní obnovy, které slouží Vám, poutníkům.

Průvodcovské služby je možno zajistit v němčině.

Původně zde ve 14. století stál malý dřevěný kostelík, který byl postupně rozšiřován. Nejcennějším předmětem je dřevěná gotická plastika Černé Madony z roku 1380. Před chrámem stojí Mariánský sloup z roku 1695. V místě najdeme i cenné umělecké sochy z období baroka - sochy sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého a boží muka. V chrámu je také umístěna expozice Hejnického Betlému z 18. století, jehož tvůrce je neznámý. Prokazatelně se však jednalo o místního umělce, protože Betlém zachycuje výjevy ze života františkánů a zobrazuje okolí Hejnic.
Chrám v Hejnicích, autor: Lukáš Wisla

Výklad v cizím jazyce: němčina
Texty v cizím jazyce: němčina
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, restaurace, prodej upomínkových předmětů, bezbariérový přístup

Chrám v Hejnicích, autor: Lukáš Wisla
Kostel a klášter, autor: Lukáš Wisla
Interiér, autor: Lukáš Wisla
Interiér, autor: Lukáš Wisla
Chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích, autor: Renata van Vleet
Zimní pohled
Chrám v Hejnicích, autor: archiv MCDO
Chrám v Hejnicích, autor: archiv MCDO
Chrám v Hejnicích, autor: archiv MCDO
Hejnice, klášter, autor: AZfotky
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu