27321615
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Rozhledna Smrk

Jizerské hory

Nové Město pod Smrkem, 463 65

Web:www.nmps.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor, Smrku, vysokém 1 124 m n.m., stála rozhledna již od roku 1892.

Nechali ji zde postavit občané Nového Města pod Smrkem. Realizace byla svěřena tesaři Fritschovi, který si musel poradit s tím, že na Smrku nerostly tak vysoké a dlouhé stromy.

Rozhledna vysoká 25 m byla celá ze dřeva. Byla nejprve zkušebně postavena v údolí a teprve potom pracně rozebrána a přepravena na vrchol hory. Celá akce trvala 7 týdnů. Později byla u rozhledny postavena i chata umožňující přenocování. Díky důkladné údržbě vydržela rozhledna neuvěřitelných padesát let. Zničila ji až válečná doba a torzo věže se definitivně zřítilo počátkem padesátých let dvacátého století. Mezitím přišla doba, která rozhlednám příliš nepřála.

Teprve v devadesátých letech dostávají snahy občanů Nového města pod Smrkem konkrétní podobu a v polovině srpna 2003 byla zahájena stavba nové ocelové rozhledny, která se 21. září 2003 slavnostně předala veřejnosti. Letos oslavíme 10 let od postavení kovové novodobé rozhledny.

Otevírací doba

všechny měsíce všechny dny v týdnu -

Rozhledna (1 124 m n. m.) je celoročně volně přístupná.

SMRK výhled z rozhledny, autor: Matyáš Gál

Služby v okolí

Autobusová zastávka:5 km
SMRK výhled z rozhledny, autor: Matyáš Gál
SMRK výhled z rozhledny, autor: Matyáš Gál
Rozhledna Smrk, autor: Matyáš Gál
SMRK výhled z rozhledny, autor: Matyáš Gál
Rozhledna Smrk, autor: Míra Chmela
Rozhledna Smrk, autor: Míra Chmela
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu