28496173
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Rozhledna Královka

Jizerské hory

Janov nad Nisou, 468 11

Telefon:+420 723 609 969
E-mail:info@hotelkralovka.cz
Web:www.hotelkralovka.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Kamenná rozhledna (859 m n. m.) s jedním z nejhezčích rozhledů v Jizerských horách.

Na plochém vrcholu hory Nekras, nejvyšším místě Maxovského hřbetu Jizerských hor, se nachází kamenná rozhledna s chatou. Už v roce 1888 stála na tomto místě její dřevěná předchůdkyně, kterou však zničila vichřice. Královka nabízí jeden z nejhezčích rozhledů v Jizerských horách. Kruhové panoráma zahrnuje Jizerské hory, Ještěd i Krkonoše.

Přístup je možný po značených turistických stezkách z Rýnovic, Janova n. N. a Bedřichova, autem lze přes Bedřichov dojet až k rozhledně.

Poloha: 1 km SV od Bedřichova, 2 km SZ od Janova nad Nisou

Z historie rozhledny:

O založení rozhledny rozhodl  Německý horský spolek, jehož členové postavili na Königově výšině r. 1887 dřevěnou konstrukci přístupnou po žebříku. Její výška dosahovala sotva vršky okolních smrků, ale přesto se stala základem budoucího turistického využití na Královce. V létě r. 1888 byla vztyčena 19 m vysoká trámová věž a v září téhož roku slavnostně otevřena.  Rozhledna se těšila velké oblibě.

R. 1890 bylo v blízkosti postaveno dřevěné pohostinství, kterého se později ujal horský spolek a rozšířil jej na chatu  zvanou Könighöhbaude. Chata sloužila jako cíl školních výletů, vedle ní bylo dokonce ve skále vystříleno a vystavěno velké hřiště. R. 1933 však vyhořela. Během 3 let byla nahrazena novou chatou, v 80. letech 20. stol. kompletně přestavěnou a rozšířenou, jejíž podoba se zachovala dodnes.

Původní věž stála na Královce do r. 1906, kdy ji strhla vichřice. Janovská sekce horského spolku začala však velmi rychle připravovat projekt nové kamenné věže a jen mezi členy a podporovateli se podařilo vybrat částku 8 000 tehdejších korun a začít se stavbou. R. 1907 byl slavnostně položen základní kámen a po neuvěřitelně krátké době - 3 měsících byla 8. září 1907, přesně po 19 letech od otevření původní dřevěné věže, uspořádána horská slavnost na počest otevření nové rozhledny.  

Zdroj: Příběhy jizerskohorských rozhleden

Co nám chystá Královka?

V červnu roku 2013 získala do svého vlastnictví celý areál Královka, včetně rozhledny a přilehlých budov, společnost KISSES s. r. o.

Záměrem společnosti je provést celkovou revitalizaci areálu Královka tak, aby mohl opět sloužit široké veřejnosti, stejně jako to bylo v dobách jeho největší slávy. 

Více informací najdete na www.hotelkralovka.cz.

Všechny vybrané prostředky od návštěvníků rozhledny, které jsou shromažďovány od podzimu roku 2013 po převzetí areálu novým majitelem, jsou a budou použity na její rekonstrukci a údržbu. 

Rozhledna a stánek s občerstvením jsou otevřeny pondělí až čtvrtek od 10:00 do 17:00, pátek až neděle 10:00 do 19:00

Vstupné na rozhlednu (platí se ve stánku): dospělí: 25 Kč, děti (do 15 let) a senioři 15 Kč

Rozhledna je kompletně zrekonstruována a nabízí jedinečný pohled na Jablonecko. 

Od 12. 7 .2014 je otevřená zrekonstruovaná restaurace, ke které náleží terasa s krásným výhledem.

Parkování v areálu: cena celý den: 100 Kč, na 1,5 h 50 Kč.

Otevírací doba

Leden - Prosinec Po - Čt 10:00 - 17:00
Pá - Ne 10:00 - 19:00

Vstupné

Rozhledna
Plné vstupné:25,00 CZK
Děti:15,00 CZK
Rozhledna Královka, autor: Hotel Královka

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, občerstvení, restaurace, WC, prodej upomínkových předmětů

Rozhledna Královka, autor: Hotel Královka
Rozhledna Královka, autor: Hotel Královka
Rozhledna Královka, autor: Hotel Královka
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu